Activitati Culturale

2018 - 150 de la nasterea lui Stefan Luchian

La data de 1 februarie 2018 s-au implinit 150 de ani de la nasterea pictorului Stefan Luchian.  Acesta s-a nascut la Stefanesti, jud, Botosani si a fost supranumit poetul plastic al florilor.

Elevii si profesorii Liceului ȘTEFAN D. LUCHIAN, din Ștefănești au omagiat pictorul florilor printr-o activitate desfasurata la Biblioteca Scolara din localitate prin proiectul local MICUL ZUGRAV in cadrul caruia a avut loc un concurs de creatie plastica. Sub indrumarea d-nei Director Marineac Elena, d-nei Director adj. Ignat Elena , dnei prof. Volintiru Crenguta si a d-nei bibliotecar Covasa Madalina, elevii doritori au format un cerc de creatie plastica pe durata lunii ianuarie in care si-au lasat imaginatia sa zboare. Lucrarile au fost jurizate de d-nele prof. Volintiru Crenguta si prof. Guriuc Mihaela. Elevii au fost rasplatiti pentru munca lor printr-o expozitie cu lucrarile lor si o diploma.

Alte stiri din presa locala

GALERIE FOTO

S5 Box

Autentificare

Register

*
*
*
*
*
*

Fields marked with an asterisk (*) are required.